0530 074 47 04 bilgi@ufukaskeroglu.com

Yağ Enjeksiyonu

Yağ EnjeksiyonuNedir?

Hep soru gelir bize, “Hocam dolgu mu kullanacağız yoksa kendi yağımdan mi kullanacaksınız?’. İşte söz konusu işlemin adi yağ enjeksiyonudur. Kişinin kendisinden aldığımız yağ bazı özel işlemlerden geçirilerek belli bir konsantrasyona ulaştırılır ve daha sonra ince kanüller yardımıyla enjekte edileceği alana verilir. Yağ enjeksiyonlarında yağın alınacağı bölge seçilirken genellikle vücutta yağlanmanın fazla olduğu bölgeler tercih edilmektedir. Bu bölgeler çoğunlukla karın, bel ve kalçadır.

Yağ enjeksiyonu ile doku büyütmesi belli bir sınıra kadar yapılabilir. Beklentiler bu nedenle gerçekçi olmalıdır. Aşırı oranlarda büyüme isteniyorsa, kalıcı implantların kullanılması daha uygun bir seçenek olabilir. Bunu test etmek amacıyla önce yağ enjeksiyonları yapılır, daha sonrada eğer arzu edilirse implant uygulamalarına geçilir.

Enjekte edilen yağın bir bölümü vücut tarafından emilerek yok edildiği için bir süre sonra yeni enjeksiyonlar gerekebilir. Uygulama alanı, verilen miktar, dokuların durumu değerlendirilerek bu işlemin etkinliği ve elde edilebilecek sonuçlar tartışılır. Erime oranı % 30-70 arasında değişebilir.

Bu konudaki bir diğer uygulama, ilk işlem sırasında gereğinden fazla yağ ve doku ayırıp doku bankasında saklayarak, ileride yapılacak enjeksiyonlar için hazırlık yapmaktır. Alınacak yağ miktarı ve uygulama bölgesine göre ameliyatlı bir uygulama da yapılabilir.