Rinoplasti : Korkulduğunun aksine ağrısız, acısız olması mümkün müdür?

Her yıl dış görünümünü geliştirmek isteyen binlerce insan burun estetiği olmak için doktorlara başvuruyor. Bu insanların bir kısmı doğuştan sahip oldukları burun yapısını beğenmiyor, bir kısmı buruna alınan bir darbe sonucu oluşan eğrilik veya çarpıklıktan şikayetçi ve bu şikayetlere sıklıkla burun tıkanıklığı da eşlik ediyor. Tüm bunların sonucunda estetik burun ameliyatı ülkemizde en sık yapılan estetik ameliyat olarak karşımıza çıkıyor.

Peki çoğu hastada tabu haline gelen burun ameliyatları çok ağrılı ve zahmetli midir?

Kesinikle hayır ! Rinoplasti hastalarım çoğu neden daha önce yaptırmadıklarını sorguluyorlar ameliyat sonrasında..Bu sürecin en zorlu kısmı ilk gündür, belki de tek zorlu kısmı..İlk gün ameliyat sonrasında oluşan ödem yavas yavas gözlere ve göz altlarına yayılır.. Hastalara zor gelse de bu süreçte buz uygulaması yapılması hayat kurtarıcı olabilir, şişme ve morartıları minimize eder.

Yine de buz uygulamak zor mu geldi? En azından belirli aralıklarla konulursa süreci daha kolaylastırır ancak her şekilde şişlik zaten 3. günde yavas yavas yüzü terkeder. Bir haftanın sonunda alçı çıkarılır ve hasta rahat rahat duşunu alıp hayatına devam edebilir. Yaklasık bir hafta da burnuna uygulanan sargılar çıkınca her şey bitmiş demektir..Hastamıza yeni burnunun tadını çıkarmak kalır..

Burun ameliyatı gerçekten ağrısız, acısız bir tedavidir ve hastalara psikolojik ve estetik anlamda çok önemli faydalar sağlar …