Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal peeling (soyma) tedavileri çeşitli cilt hastalıklarını tedavi etmek için yıllardır kullanılmaktadır. Son derece dikkat gerektiren ve hastalarimizin uygulama sonrasi da maksimum ozen göstermesi gereken bir işlemdir. Tum detaylara dikkat edildiğinde de muntazam sonuçlar elde ederiz. Cilt soyma ve cilt tedavisinde çok farklı yöntem ve uygulamalar mevcuttur. Bazı durumlarda kimyasal peeling diğer operasyonlarla kombine edilebilir. Kimyasal peeling derinin cansız görünümünü tedavi eder, leke ve izlerden arındırmaya yardımcı olur.

Amacına ve etki seviyesine göre kimyasal peeling işlemleri 3 kategoride sınıflandırılabilir:

Yüzeysel Peeling

Kullanılan materyalin asit konsantrasyonu düşüktür. Genelde glikolik asit, meyve asitleri, resorsinol, salisilik asit gibi materyaller yaygın olarak kullanılır. Bu peeling yöntemi ile derinin en üst tabakası uzaklaştırılır. Deri gözenekleri daralır ve deri daha düz, pürüzsüz bir hale gelir. Çok yüzeysel kırışıklıkları da bir miktar azaltabilir. Cildin temiz ve canlı görünmesi için uygun bir yöntemdir. İşlem sonrası hemen günlük hayata dönülebilir. Genelde ayda 1 seans olmak üzere 4-8 seans uygulanır.

Orta Dereceli Peeling

Orta dereceli kimyasal peeling işlemi cildin tazelenmesi ve canlılığının sağlanmasında oldukça etkilidir. İnce kırışıklıkları ortadan kaldırdığı gibi bazı yüzeysel cilt lekelerinin ve çok yüzeysel akne izlerinin tedavisinde etkili olur. Derin akne izleri ve derin kırışıklıkların tedavisinde çok az etkilidir. Bu işlemde asit konsantrasyonu biraz daha fazla materyaller kullanılır. TCA (Trichloro Acedic Acit) ve Glycolic asit yaygın kullanılan materyallerdir. İşlemden etkin bir sonuç alabilmek için 2-4 ayda bir tekrarlanabilir.

Derin Kimyasal Peeling

Derin peeling (phenol peeling) oldukça ciddi bir soyma işlemidir. Tercihen ameliyathane şartlarında genel veya lokal anestezi altında yapılır. Sivilce izleri akne skarları, yüzeyel kırışıklıklar ve pek çok leke türü bu yöntem ile tedavi edilir.