0530 074 47 04 bilgi@ufukaskeroglu.com

Ameliyatsız Burun Estetiği Olabilir mi?

Gün geçmiyor ki hastalarımdan ayni soruyu duymayayım. Keşke mecralar reklam alırken içerik kontrolü de yapabilse. Ana haber bültenlerine varıncaya kadar ameliyatsız burun düzeltme seçenekleri sıralanıyor. Üstelik burun estetiği ameliyatı ülkemizde bu kadar profesyonelce ve dünya standartları üzerinde yapılırken.

Hastaların kimisi genel anesteziyi fobi haline getirdiği için, kimi iş yaşantısından bir süre kopamayacağından ameliyatsız yöntemleri cazip buluyor. Biz estetik ve plastik cerrahlar aldığımız eğitim gereği pek çok estetik operasyonun ameliyatlı seçeneğini tercih ederiz. Gerçekten inandığımız bir kaç seçenek hariç ameliyatsız uygulamaların uzun dönem sonuçları olmadığı kanaatindeyiz. Kaldı ki burun estetiği bu tartışmaya dahil bile edilemez. Güzel bir burunun tartışmasız tek seçeneği burun ameliyatıdır. Özellikle bizim gibi genetik yapımızda daha çok kemerli burunlar olan ve hemen hemen %70’imizin düzgün nefes alamadığı bir coğrafyada yaşıyorsak.

Rinoplasti, hastalar arasındaki tabiri ile burun estetik ameliyatı ya da burun ameliyatı esasında dış görünümün güzelleşmesini amaçlayan bir operasyon olsa da benim için bu operasyonun olmazsa olmazı düzgün bir nefes alma düzenin sağlanmasıdır. Bundan dolayı hastalarımın burun estetiği sonrası hem görünüm hem de fonksiyonel kontrollerini yaparız. Burun ameliyatı sonrası hastalarımız hem düzgün nefes alabilen hem de yüzüne uygun bir buruna sahip olur. ‘Burun güzel olmalı ve nefes almalı’ mottosu da buradan gelmektedir. Sadece bu sebep bile burun estetiğinin genel anestezi altında ve plastik cerrahlar tarafından yapılmasının ne kadar önemli olduğunu gösterir.

Burun Ucu Estetiği

Öte yandan, yaygın olarak kullanılan ameliyatsız seçeneklerden lazerle burun estetiği ve burun ucuna dolgu yapılarak deformitenin düzeltilmesi pek çok sorunu beraberinde getirebilir. Öncelikle unutulmamalıdır ki hiç bir burun estetik müdahalesi plastik cerrahlar dışında uygulanmamalıdır. Ancak hekiminiz uygun gördüyse bu tip uygulamalar sık olmamakla beraber ikinci tercih olarak uygulanır. Genel anestezi alabilecek tüm hastalarımız burun ameliyatı olabilir ve bu sebeple bizler uzun vadede güzel sonuçlar elde edilebilecek bu seçeneği sunarız. Burun ucuna dolgu işlemleri düzgün uygulanmaz ise pek çok komplikasyon çıkabilecek basit görünen ama son derece riskli bir uygulamadır. Lazerle burun estetiği ise hastanın ağrı eşiğine göre yine lokal anestezi altında yapılan hassas bir müdahaledir. Bu teknik cildi kalın olan hastalarda cildi inceltmek için kullanılır ve standart burun estetiği yerine geçemez. Ayrıca bu tekniğin uygulanması, kontrolsüz diyabeti ve kanama pıhtılaşma problemi olan hastalarda sakıncalıdır. Dolayısıyla zahmetli gibi görünen burun ameliyatı esasında diğer yöntemlere göre hem kıyaslanamayacak güzel sonuçlar verir hem de hemen hemen hiç bir komplikasyonu bulunmaz.

Burun Estetiği Ameliyatı

Peki burun estetiği gerçekten basit midir? Gelişen teknoloji ve uyguladığımız tekniklerle burun ameliyatı gerçekten en zahmetsiz operasyonlardan biridir. Hastanın yapısal özelliklerine bağlı olarak minimal morluk ve ödem elde edebiliyoruz. Ve operasyon sonrası hiç bir ağrı ve acı hissedilmiyor diyebiliriz. Burun estetiği sonrası ile bir hafta yüzünüzde kalacak ufak atelden (burun üzerindeki destekleyici metal parça) rahatsız olmaz iseniz 3-4 gün sonra isinize dönebilirsiniz, zaten çoğu hastamızı operasyon sonrası genel durumu da iyi ise hemen taburcu edebiliyoruz.

Bazı hastalarımızın ise burun deformitesi yalnızca burun ucundaki düşüklükten kaynaklanabiliyor. Bu durumda burun kemiğine fazla müdahale etmeden yalnızca burun ucu estetiği ile çok güzel sonuçlar alabiliyoruz. Burun ucu yeniden şekillendirilip biraz da kalkınca hem doğal hem de kavisli mükemmel bir görünüm elde ediliyor. Bu durumda hastanın hemen hemen hiç morluğu ve ödemi olmuyor. Bu sebeple burun ucu estetiğini de oldukça sık uygulamaktayız.

Kemerli Burun Estetiği

İster kemerli ve kemik yapısının düzeltilmesi gereken, isterse yalnızca burun ucu düşük bir burun olsun artık burun estetiği ameliyatları oldukça zahmetsiz ve deneyimli ellerde mükemmel sonuç veriyor. Burun estetiği fiyatları da elde edilecek sonucu düşündüğümüzde ve ameliyatsız yöntemlerle kıyaslandığında son derece karşılanabilir düzeyde. Bu sebeple çok ciddi sağlık sorunları yok ise ameliyatsız burun estetiği yöntemlerini düşünmeye bile gerek yok. Yalnızca her ne yapılacaksa bu isi uzman bir hekimde yaptırmak hayati önem taşır.